تهران اشنایدر

تفاوت بین خازن و کنتاکتور چیست؟

تفاوت خازن و کنتاکتور

خازن یک قطعه الکترونیکی است که امکان ذخیره و نگهداری انرژی الکتریکی را فراهم می کند. در مقابل کنتاکتور نوعی کلید الکترومغناطیسی است که در مدار های الکتریکی توان بالا و برای قطع و وصل کردن آن ها به کار می رود. در این مطلب از تهران اشنایدر همراه ما باشید تا شما را با ضرورت تهیه کنتاکتور خازنی و تفاوت بین خازن و کنتاکتور آشنا کنیم؛ همچنین قیمت و شرایط خرید انواع کنتاکتور اشنایدر را نیز در اختیار شما قرار می دهیم.

خازن چیست و چه کاربردی دارد؟

برای اینکه با تفاوت بین خازن و کنتاکتور آشنا شوید، هر کدام از این قطعه ها و کاربردی که دارند را مورد بررسی قرار می دهیم. خازن به عنوان یک قطعه الکترونیکی دارای انواع مختلفی است و کاربردهای گسترده ای دارد. این قطعه با ذخیره بار الکتریکی یا همان انرژی الکتریکی می تواند به همراه مقاومت ها در مدارات تایمینگ به کار رود. از طرفی دارای دو هادی است که به وسیله یک عایق الکتریکی از هم جدا شده اند. این هادی ها از جنس فلز یا الکترولیت هستند و به عنوان صفحات خازن شناخته می شوند.

با قرار گرفتن لایه ای عایق در بین صفحات خازن، ظرفیت این قطعه افزایش می یابد. این عایق دی الکتریک ممکن است از جنس آب، پلاستیک، کاغذ و… باشد. مهمترین کاربرد آن نیز مربوط به ذخیره بیشتر انرژی الکتریکی است. در هر صورت خازن تنها در ذخیره و نگهداری انرژی به کار نمی رود. این قطعه دارای قابلیت سنجش از راه دور است و نقش مهمی در تهویه دستگاه های الکتریکی و اتصال یا قطع سیگنال های الکتریکی دارد. همچنین به دلیل کارایی خاص خود در صنایع و مشاغل مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

خازن

با توجه به تفاوت بین خازن و کنتاکتور و کاربرد گسترده خازن در زندگی روزمره، این قطعه در موارد زیر به کار گرفته می شود:

  • مدارهای صوتی
  • ذخیره انرژی در مخزن کمپرسور
  • ایجاد تاخیر در تایمر چراغ راه پله
  • حذف ولتاژ DC از سیگنال صوتی
  • مدارهای نوسان ساز یا چشمک زن
  • حذف نویز مسیرهای مسی در برد الکترونیکی

خازن یا انباره که در مدارات الکترونیکی و الکتریکی به کار می رود، در راه اندازی موتور، سیستم های ذخیره سازی انرژی، دستگاه های پردازش سیگنال و برنامه های کاربردی فیلترینگ نقش دارد. محصولات بهترین برند تولید کننده این قطعه در فروشگاه اینترنتی تهران اشنایدر موجود است.

کنتاکتور چیست و چه کاربردی دارد؟

برای آشنایی با تفاوت بین خازن و کنتاکتور و ضرورت تهیه کنتاکتور خازنی، کنتاکتور و کاربردهای آن را مورد بررسی قرار می دهیم. کنتاکتور یکی از پرکاربردترین تجهیزات الکتریکی است که به عنوان یک کلید الکترومغناطیسی، برای قطع و وصل کردن مدارهای الکتریکی توان بالا به کار می رود. همچنین از سه بخش اصلی تیغه، بوبین و قاب عایق تشکیل شده و می تواند مدارهای الکتریکی را از راه دور کنترل کند.
کنتاکتور یا رله کنترل شده الکتریکی نقش مهمی در کلید زنی مدار الکتریکی قدرت دارد. کنترل این قطعه به وسیله مداری انجام می‌ شود که قدرت پایین تری نسبت به مدار کلید زده شده داشته باشد. برای مثال سوییچ موتور ۲۳۰ ولتی به وسیله آهنربای الکتریکی سیم پیچ ۲۴ ولتی کنترل می شود.

کنتاکتور به عنوان یک کلید الکترومغناطیسی از یک جریان کوچک استفاده می کند تا یک جریان بزرگ تر را قطع و وصل کند. در هنگام ارسال جریان کوچک به کنتاکتور، این قطعه کلید داخلی خود را در حالت روشن قرار می دهد. در هنگام قطع این جریان کوچک نیز، کلید داخلی به حالت قطع می رود.

کنتاکتور اشنایدر

کنتاکتور با داشتن ظرفیت ها و ویژگی های متنوع، جریان اتصال کوتاه را مختل نمی کند. بیشترین کاربرد این قطعه مربوط به نورپردازی، گرمایش، کنترل موتورهای الکتریکی، بانک های خازنی، تبخیر کننده های حرارتی و دیگر بارهای الکتریکی است.

اگر می خواهید راجع به کنتاکتورها اطلاعات تخصصی تری کسب کنید، ما در مقاله ای به صورت تخصصی به مشخصات فنی و اجزای کنتاکتور اشنایدر پرداخته ایم که با کلیک برروی لینک می توانید مطالعه نمایید.

مهم ترین تفاوت بین خازن و کنتاکتور مربوط به کاربرد هر کدام از این قطعات است. کنتاکتور در سیستم هایی کاربرد دارد که برق آن ها به صورت متناوب قطع و وصل می شود. این قطعه با تقویت جریان خروجی رله در سیستم های تغذیه کننده به کار می رود. از این رو در مدارهای روشنایی، الکتروموتورها، تابلو برق های صنعتی و… کاربرد دارد.

اما بهترین مارک کنتاکتور در صنعت چیست؟ اگر بخواهیم یک برند خوب را معرفی کنیم، می توانیم به کنتاکتور اشنایدر اشاره کنیم که بهترین برند بازار به شمار می رود.

تفاوت کنتاکتور معمولی و کنتاکتور خازنی

به لحاظ الکتریکی خازن جریان هجومی بسیار بالایی را از خود عبور می دهد تا به شبکه وصل شود. بنابراین در لحظه سوییچینگ اتصال کوتاه است. این جریان باعث تخریب خازن و خال زدن آن می شود‌. همچنین ممکن است باعث جوش خوردن پلاتین های داخلی کنتاکتور شود.

از طرفی در هنگام اتصال خازن به مدار، خازن های قدیمی در خازن جدید تخلیه می شوند و در یک لحظه باعث ایجاد جریان بزرگی می شوند که ۲۰۰ برابر جریان نامی است. برای حل این مشکل که نشان دهنده تفاوت بین خازن و کنتاکتور است، از کنتاکتور های خازنی استفاده می شود که مقاومت بالایی داشته باشند. این کنتاکتور ها به دلیل داشتن سیم پیچی سری و هسته هوایی، باعث عملکرد بهتر خازن می شوند.
چرا خازن به کنتاکتور خازنی احتیاج دارد؟

خازن به عنوان یک قطعه الکتریکی از ویژگی‌ های منحصر به فردی برخوردار است. این دستگاه دارای حالت گذرا در سوییچینگ است و در هنگام قطعه و وصل با فرمان دستی یا رگولاتور جریان بسیار بالایی می کشد. خازن به دفعات متعدد می تواند جریان بالا به صورت لحظه ای را تحمل کند اما بر طبق استاندارد IEC جریان هجومی یک یونیت خازنی نباید بیشتر از ۱۰۰ برابر جریان نامی باشد.

قطع و وصل خازن به دفعات متعدد بر روی ماهیت بانک خازنی و مزایای اتوماتیک بودن آن تاثیر می گذارد. با توجه به تفاوت بین خازن و کنتاکتور و ضرورت تهیه کنتاکتور خازنی، اگر جریان هجومی کنترل نشود سلامت خازن در معرض خطر قرار گرفته و طول عمر آن کم می شود.

جریان هجومی بالا و متعدد علاوه بر اینکه به خازن آسیب می رساند، باعث التهاب کلی شبکه و سوختگی کنتاکتور می شود. از این رو در هنگام قطع و وصل خازن به دفعات متعدد باید از یک کنتاکتور خازنی استفاده شود. این قطعه در کسری از ثانیه به یک مقاومت ثابت رسیده و مشکل جریان هجومی اولیه را برطرف می کند.

از کجا کنتاکتور بخریم؟

اکنون که تفاوت بین خازن و کنتاکتور را می دانید، باید با انتخاب یک فروشگاه معتبر اصالت کالای خریداری شده را تضمین کنید. فروشگاه تهران اشنایدر به عنوان معتبرترین نمایندگی اشنایدر در تهران است و با داشتن چندین سال سابقه اعتبار بالایی دارد. این فروشگاه یک تیم باتجربه و متخصص دارد و در تلاش است تا رضایت حداکثری مشتریان خود را به دست بیاورد.
شما می توانید با مراجعه به این فروشگاه، انواع کنتاکتور خازنی را مقایسه کرده و پس از بررسی مشخصات فنی هر کدام، بهترین مارک این محصول را خریداری کنید. همچنین می توانید با دریافت پشتیبانی گسترده، از خدمات پس از فروش کالا بهره مند شوید.

کنتاکتور اشنایدر

سخن پایانی

اکنون که با تفاوت بین خازن و کنتاکتور آشنا شدید و ضرورت استفاده از کنتاکتور خازنی را می دانید، پیشنهاد می کنیم با تهیه این قطعه جریان هجومی را کنترل کنید. کنترل کردن این جریان لحظه ای بسیار مهم است و باعث جلوگیری از خراب شدن خازن و سوختگی کنتاکتور می شود. به یاد داشته باشید که کنتاکتور شما باید توانایی قطع و وصل بار با خاصیت خازنی را داشته باشد تا بتواند خازن را به یک مقاومت ثابت برساند. شما می توانید محصول کنتاکتور مورد نظر خود را از فروشگاه اینترنتی تهران اشنایدر بخرید و با تیم پشتیبانی ما برای سفارش محصول در ارتباط باشید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا