تهران اشنایدر

تفاوت کنتاکتور با رله در چیست؟

تفاوت کنتاکتور و رله

در مورد تفاوت کنتاکتور و رله سردرگمی زیادی در صنعت برق وجود دارد و اغلب این اصطلاحات تقریباً به جای هم استفاده می شوند.  تفاوت‌های تعیین‌کننده همیشه واضح نیستند، بنابراین باید خیلی وارد جزئیات شویم. در ابتدا باید بدانیم هر کدام از این ابزار به تفکیک چه چیزی هستند:

  • رله (دستگاهی که به وسیله آن کنتاکت‌ها در یک مدار با تغییر شرایط در همان مدار یا یک یا چند مدار مرتبط کار می‌کنند)
  • کنتاکتور (دستگاهی برای ایجاد و قطع مکرر مدار الکتریکی در شرایط عادی)

تهران اشنایدر تلاش کرده تا شما را با همه موارد مربوط به تفاوت کنتاکتور اشنایدر و رله اشنایدر آشنا کند. در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

فاکتورهای متمایز کننده کنتاکتور و رله

قبل از هرچیز اگر می خواهید دقیقا بدانید کنتاکتور اشنایدر چیست؟ روی لینک کلیک نمایید. حال باید بگوییم که کنتاکتور و رله هر دو کلیدهای الکتریکی هستند که جریان برق را کنترل می کنند. آنها بر اساس طراحی و قابلیت هایشان در کاربردهای مختلفی استفاده می شوند.

یک کنتاکتور معمولاً برای بارهای الکتریکی بزرگتر مانند موتورها یا ماشین آلات سنگین استفاده می شود. این کلید الکتریکی برای تحمل جریان های بالا طراحی شده است و برای مقاومت در برابر خواسته های محیط های صنعتی ساخته شده است. کنتاکتورها معمولا دارای چندین مجموعه از کنتاکت ها هستند که می توانند مدارهای مختلف را به طور همزمان کنترل کنند. آنها همچنین دارای تماس های قوی تر و بادوام تر برای کنترل قوس و سایش ناشی از بارهای الکتریکی بالا هستند.

از طرف دیگر، رله معمولاً برای بارهای الکتریکی کوچکتر در کاربردهای مختلف مانند تابلوهای کنترل، سیستم های اتوماسیون یا لوازم خانگی استفاده می شود. رله ها در مقایسه با کنتاکتورها فشرده تر و همه کاره تر هستند. آنها معمولا مجموعه های کمتری از کنتاکت ها دارند و برای مقدار جریان کمتر طراحی شده اند. رله ها اغلب برای کنترل مدارهای خاص با ایجاد ایزولاسیون الکتریکی بین ورودی و خروجی، محافظت از قطعات یا دستگاه های حساس در برابر ولتاژ یا جریان بالا استفاده می شوند.

تفاوت اصلی بین کنتاکتور و رله در ظرفیت آنها برای تحمل بارهای الکتریکی است. کنتاکتورها برای کاربردهای سنگین با جریان بالا مناسب هستند، در حالی که رله ها برای کاربردهای جریان کم تا متوسط مناسب تر هستند. علاوه بر این، کنتاکتورها معمولاً در تنظیمات صنعتی استفاده می شوند، در حالی که رله ها در سیستم های کنترل کاربرد گسترده ای پیدا می کنند.

حال اگر می خواهید تفاوت بین کنتاکتور و خازن را بدانید، مطالعه ی مقاله ی تفاوت بین خازن و کنتاکتور چیست؟ را به شما پیشنهاد می کنیم.

به طور خلاصه، کنتاکتور یک کلید الکتریکی قوی است که برای کاربردهای صنعتی با جریان بالا طراحی شده است، در حالی که یک رله یک کلید کوچکتر و همه کاره تر است که برای برنامه های کنترل جریان کمتر در تنظیمات مختلف استفاده می شود.

در این مرحله اگر می خواهد درباره ی تفاوت کنتاکتور و SSR نیز اطلاعاتی کسب کنید، روی لینک مربوطه کلیک نمایید و مقاله ی مربوط به تفاوت کنتاکتور و SSR را مطالعه کتید.

کاربرد کنتاکتور و رله

چه زمانی از کنتاکتور استفاده می کنیم؟

کنتاکتورها اغلب برای کنترل بارهای الکتریکی بزرگتر که نیاز به ولتاژ و/یا جریان بالا دارند استفاده می شوندکه شامل ماشین آلات سنگین، موتورها، کمپرسورها و سیستم های روشنایی بزرگ می باشد. همچنین کنتاکتورها در سیستم های توزیع برق برای کنترل جریان برق به قسمت های مختلف ساختمان یا تاسیسات استفاده می شوند. آنها را می توان برای سوئیچ برق بین منابع مختلف، توزیع برق در مدارهای مختلف و ایجاد حفاظت در برابر اضافه بار استفاده کرد. علاوه بر این، کنتاکتورها در مواقعی که کنترل تجهیزات الکتریکی از راه دور ضروری است نیز مورد استفاده قرار می گیرند. کنتاکتورها با استفاده از از یک سوئیچ یا رله، اجازه سوئیچینگ از راه دور مدارهای الکتریکی را به شما می دهند. در این مرحله، مطالعه ی مقاله ی مزایا و معایب کنتاکتور نیز برای شما مفید خواهد بود.

چه زمانی از کنتاکتور استفاده کنیم؟

چه زمانی از رله استفاده می کنیم؟

رله ها معمولاً برای کنترل مدارهای الکتریکی، مانند سیستم های اتوماسیون خانگی، برای روشن/خاموش کردن چراغ ها، لوازم خانگی یا سیستم های HVAC استفاده می شوند. همچنین استفاده از رله ها در سیستم های قدرتی و صنعتی برای محافظت در برابر خطا و اضافه بار بسیار مهم است. آنها می توانند ناهنجاری ها را شناسایی کرده و به جداسازی بخش های معیوب سیستم کمک کنند.

رله اشنایدر

سخن پایانی؛ تفاوت کنتاکتور و رله

در این مقاله تفاوت کنتاکتور و رله را فهرست کردیم. می توانید با مطالعه دقیق این مقاله هنگام بررسی تفاوت کنتاکتور و رله به راحتی اطلاعات کافی در اختیار داشته باشید. اگر همچنان در رابطه با تفاوت های کنتاکتور و رله، دچار ابهاماتی هستید، با کارشناسان تهران اشنایدر در ارتباط باشید تا با مشاوره های تخصصی، به سوالات و ابهامات شما پاسخ دهند. همچنین برای خرید بهترین کنتاکتور موجود در بازار، با قیمتی مقرون به صرفه و گارانتی معتبر، می توانید با مجموعه ی ما یعنی تهران اشنایدر در ارتباط باشید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا