تهران اشنایدر

تفاوت کنتاکتور با رله در چیست؟

تفاوت کنتاکتور و رله

در مورد تفاوت کنتاکتور و رله سردرگمی زیادی در صنعت برق وجود دارد و اغلب این اصطلاحات تقریباً به جای هم استفاده می شوند.  تفاوت‌های تعیین‌کننده همیشه واضح نیستند، بنابراین باید خیلی وارد جزئیات شویم.

در ابتدا باید بدانیم هر کدام از این ابزار به تفکیک چه چیزی هستند:

  • رله (دستگاهی که به وسیله آن کنتاکت‌ها در یک مدار با تغییر شرایط در همان مدار یا یک یا چند مدار مرتبط کار می‌کنند)
  • کنتاکتور (دستگاهی برای ایجاد و قطع مکرر مدار الکتریکی در شرایط عادی)

تهران اشنایدر تلاش کرده تا شما را با همه موارد مربوط به تفاوت کنتاکتور و رله آشنا کند. در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

توجه: برای خرید کنتاکتور اشنایدر تنها کافیست روی لینک کلیک کنید تا به صفحه دسته بندی کنتاکتور هدایت شوید.

فاکتورهای تمایز کننده کنتاکتور و رله

از تفاوت های کنتاکتور و رله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ظرفیت بار

 رله ها به طور کلی به عنوان بارهای حامل 10 آمپر یا کمتر طبقه بندی می شوند، در حالی که برای بارهای بیشتر از 10 آمپر از کنتاکتور استفاده می شود، اما این تعریف، در عین سادگی، تصویر ناقصی را ارائه می دهد.  هر گونه تفاوت فیزیکی یا استاندارد را کنار می گذارد.

استانداردهای تماس باز/بسته

 کنتاکتورها تقریباً منحصراً برای کار با کنتاکت‌های معمولی باز (فرم A) طراحی شده‌اند.  از طرف دیگر رله ها بسته به عملکرد مورد نظر می توانند و اغلب هر دو به طور معمول باز و/یا به طور معمول بسته هستند.  این بدان معنی است که با یک کنتاکتور، زمانی که برق آن قطع می شود (معمولا) هیچ اتصالی وجود ندارد.  با یک رله به خوبی می تواند وجود داشته باشد.

مخاطبین کمکی

 برای گیج کردن چیزها، کنتاکتورها اغلب با کنتاکت های کمکی نصب می شوند که می توانند NO یا NC باشند، اما این کنتاکتورها برای انجام عملکردهای اضافی مربوط به کنترل کنتاکتور استفاده می شوند.  به عنوان مثال، کنتاکتور ممکن است نیرو را به موتور منتقل کند، در حالی که کنتاکت کمکی در مدار کنترل استارت موتور است و معمولاً برای روشن کردن چراغ راهنما که نشان دهنده کارکرد موتور است استفاده می شود.

ویژگی های ایمنی (مخاطبین بارگذاری شده بهار)

 از آنجایی که کنتاکتورها معمولاً بارهای بالایی را حمل می‌کنند، اغلب دارای ویژگی‌های ایمنی اضافی مانند کنتاکت‌های فنری هستند تا اطمینان حاصل شود که مدار در صورت قطع برق قطع می‌شود.  این مهم است زیرا در موقعیت های بار بالا، کنتاکت ها می توانند خود را به هم جوش دهند.  این می تواند وضعیت خطرناکی را ایجاد کند که یک مدار زمانی که قرار است خاموش باشد، روشن شود.  کنتاکت‌های فنری به کاهش این شانس کمک می‌کنند و همچنین اطمینان حاصل می‌کنند که همه مدارها به طور همزمان قطع می‌شوند.  از آنجایی که رله ها معمولاً برای توان کمتر هستند، کنتاکت های فنری بسیار کمتر رایج هستند.

ویژگی های ایمنی (سرکوب قوس)

 یکی دیگر از ویژگی های ایمنی که معمولاً در کنتاکتورها وجود دارد، به دلیل بارهای بالایی که معمولاً حمل می کنند، سرکوب قوس است.  سرکوب قوس مغناطیسی با گسترش مسیری که یک قوس باید طی کند کار می کند.  اگر این فاصله بیشتر از آن چیزی باشد که انرژی می تواند بر آن غلبه کند، قوس سرکوب می شود.  از آنجایی که رله‌ها برای بارهای زیاد طراحی نشده‌اند، قوس‌بندی کمتر نگران‌کننده است و سرکوب قوس در رله‌ها بسیار کمتر رایج است.

ویژگی های ایمنی (بیش از حد)

 در نهایت، کنتاکتورها معمولاً به بارهای اضافه متصل می شوند که در صورت تجاوز جریان از آستانه تعیین شده برای یک دوره زمانی انتخاب شده، معمولاً 10 تا 30 ثانیه، مدار را قطع می کنند.  این برای کمک به محافظت از تجهیزات پایین دست کنتاکتور از آسیب ناشی از جریان است.  اضافه بار در رله ها بسیار کمتر است.

کاربرد کنتاکتور و رله کنترل چیست ؟

کنتاکتورها معمولاً برای کاربردهای 3 فاز ساخته شده و مورد استفاده قرار می گیرند که در آن رله بیشتر در کاربردهای تک فاز استفاده می شود.  یک کنتاکتور 2 قطب را بدون مدار مشترک بین آنها متصل می کند، در حالی که یک رله یک کنتاکت مشترک دارد که به موقعیت خنثی متصل می شود.  علاوه بر این، کنتاکتورها معمولاً تا 1000 ولت رتبه بندی می شوند، در حالی که رله ها معمولاً فقط تا 250 ولت رتبه بندی می شوند. در کنار تفاوت کنتاکتور و رله، این دو کاربرد۶اق بسیار زیادی دارند.

کاربرد کنتاکتور و رله

ابزار آلاتی که در این عکس مشاهده می کنید یک مجموعه کامل از محصولات شرکت اشنایدر را نشان می دهد. محصولات متنوع و تجهیزات برقی کاملا با کیفیت باعث پیشرفت های زیاد این شرکت فرانسوی شده است.

توجه: برای اطلاع از اینکه کنتاکتور اشنایدر چیست؟ تنها کافیست روی لینک کلیک کنید تا به صفحه کنتاکتور چیست هدایت شوید.

چه زمانی از کنتاکتور استفاده می کنیم؟

کنتاکتور برای تعویض موتورها، خازن‌ها، چراغ‌ها و غیره استفاده می‌شود که جریان بسیار بالایی را تخلیه می‌کند.  حداقل یک جفت کنتاکت سه فاز ورودی و خروجی دارد.  در حالت عادی باز خواهد بود.  برخی از کنتاکتورها دارای کنتاکت های کمکی اضافی هستند که ممکن است NO یا NC باشند.  این مخاطبین کمکی همراه با مخاطبین اصلی فعال می شوند.  سوئیچینگ با برق رسانی و غیرفعال کردن سیم پیچ های کنتاکتور به دست می آید.  کنتاکتورها بر اساس درجه آمپر بار انتخاب می شوند.  کنتاکتورها برای تحریک نیاز به منبع اضافی دارند (یا AC یا DC بسته به نوع کنتاکتوری که استفاده می کنیم).  برای سوئیچینگ برق استفاده می شود.

چه زمانی از کنتاکتور استفاده کنیم؟

چه زمانی از رله استفاده می کنیم؟

یک رله حداقل از دو کنتاکت و یک سیم پیچ تحریک تشکیل شده است.  این مخاطبین ممکن است به طور معمول باز یا بسته باشند.  این کنتاکت ها با تحریک سیم پیچ بسته یا باز می شوند.  رله ها برای سوئیچینگ مدارهای کنترلی استفاده می شوند و نمی توان از آنها برای سوئیچینگ برق با آمپاکیت نسبتاً بالاتر استفاده کرد.  می توان از آن برای تعویض چراغ های کوچک، آژیرها، لامپ های نشانگر و غیره استفاده کرد.

 رله‌ها دستگاه‌های سوئیچینگی هستند که در هر مدار کنترلی برای بررسی وضعیت یا ضرب کردن تعداد مخاطبین موجود استفاده می‌شوند.

توجه: برای خرید رله اشنایدر تنها کافیست روی لینک کلیک کنید تا به صفحه دسته بندی رله هدایت شوید.

رله اشنایدر

رله کنترل چگونه نصب می شود ؟

اتصال COM (مشترک) رله بخشی از رله است که حرکت می کند.  هنگامی که یک رله خاموش است، COMMON به NC (به طور معمول بسته) وصل می شود.  اتصال NO (به طور معمول باز) رله تا زمانی که رله روشن نشود وصل نمی شود.  هنگامی که رله روشن می شود، COMMON از NC به NO. اسفند 1395 AP حرکت می کند.

نتیجه گیری؛ تفاوت کنتاکتور و رله

در این مقاله تفاوت کنتاکتور و رله را فهرست کردیم. می توانید با مطالعه دقیق این مقاله هنگام بررسی تفاوت کنتاکتور و رله به راحتی اطلاعات کافی در اختیار داشته باشید.

توجه: برای تماس با تهران اشنایدر می توانید از طریق چت واتس اپ و یا صفحه ارتباط با ما، با کارشناسان تهران اشنایدر تماس بگیرید. 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا