تهران اشنایدر

تفاوت کنتاکتور و SSR

تفاوت کنتاکتور و SSR

با پیشرفت تکنولوژی تجهیزات الکتریکی نیز دستخوش تغییر شده اند. به همین دلیل است که امروزه شاهد تجهیزات الکتریکی بسیار مدرنی هستیم که بسیاری از امور را برای ما آسان تر کرده اند. از جمله این تجهیزات الکتریکی که در بسیاری از صنایع از آن ها استفاده می شود، میتوان به کنتاکتور اشنایدر و SSR اشاره کرد.
این دو محصول بسیار پرکاربرد بوده و نقش بسیار مهمی را در تجهیزات برقی ایفا می کنند. آشنایی با تفاوت کنتاکتور و SSR سبب می شود که شما بتوانید در هنگام خرید این محصولات، محصولی متناسب با نیاز خود خریداری کنید. در ادامه به تفاوت کنتاکتور و SSR می پردازیم تا با ویژگی های این دو محصول آشنا شده و بتوانید اطلاعات لازم را کسب کنید.

آشنایی با کنتاکتور

آشنایی با کنتاکتور

کنتاکتور چیست و چه کاربردی دارد؟ کنتاکتور به عنوان پرکاربرد ترین دستگاه برق صنعتی شناخته می شود. این دستگاه مانند یک رله کلید مغناطیسی بوده که با اتصال یک جریان کوچک در ورودی سبب قطع و وصل یک جریان بزرگ تر در خروجی می شود. درواقع جریان کوچک سبب تحریک این دستگاه شده و کلید داخلی به صورت روشن قرار می گیرد. تا زمانیکه جریان ورودی را قطع کنیم، کنتاکتور نیز قطع خواهد شد. بنابراین میتوان گفت که این دستگاه وظیفه قطع و وصل مدار قدرت با دریافت سیگنال از مدار فرمان را برعهده دارد.

این دستگاه از لحاظ ساختمان فیزیکی و عملکرد کاربردی مشابه رله دارد. تفاوت کنتاکتور و SSR این است که رله در فرمان مدار مورد استفاده قرار گرفته و کنتاکتور در مدار قدرت استفاده می شود. درواقع از رله SSR برای تقویت جریان خروجی تجهیزات کنترلی استفاده می شود. درصورتیکه کنتاکتور نقش بسیار مهمی برای تقویت سیگنال خروجی در کنترل تجهیزات دارد. به همین دلیل رله به عنوان یک قطعه واسط شناخته می شود.پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله ی مشخصات فنی و اجزای کنتاکتور اشنایدر را مطالعه نمایید.

آشنایی با SSR

آشنایی با SSR

SSR به عنوان یک رله جامد شناخته می شود. این رله وظیفه دارد که مطابق با یک سیگنال خارجی روشن یا خاموش شود. رله حالت جامد SSR خروجی دارد که براساس سیگنال اعمال شده به ورودی سبب روشن یا خاموش شدن مدار می شود. SSR مزایا مختلفی نسبت به رله های معمولی دارد. این رله های جامد کنتاکت سریع تر، طول عمر بیش تر و قابلیت اطمینان بالا تری دارند. البته SSR در مقایسه با مدل های قدیمی دارای اشکالاتی نیز است که توجه به آن ها بسیار مهم است.

مزایای رله های SSR سبب شده است که در بسیاری از صنایع از آن ها استفاده شود. این رله ها گزینه ای بسیار مقرون به صرفه برای طراحی مدار های الکترونیکی است. رله های SSR قادر هستند عایق فیزیکی را میان مدار ها ایجاد کنند. همچنین این رله ها سوئیچ سریع تری نسبت به رله های الکترومکانیکی داشته و طول عمر بالایی دارند. SSR کاربردهای بسیار زیادی داشته که همین موضوع سبب استفاده وسیع از آن ها در صنایع مختلف شده است. از این رله در صنایعی مانند زیر استفاده می شود:

  • نورپردازی
  • راه اندازی موتور
  • کنترل
  • صنعت پلاستیک
  • غذا و نوشیدنی
  • پزشکی، بهداشت و درمان
  • ایجاد تهویه مناسب در ساختمان ها
  • صنعت بسته بندی

تفاوت کنتاکتور با SSR

تفاوت کنتاکتور با SSR

آشنایی با تفاوت کنتاکتور و SSR سبب می شود که شما در هنگام خرید هر یک از این دو محصول، با ویژگی های آن ها آشنا بوده و بتوانید محصولی متناسب با نیاز خود خریداری کنید. یکی از مهم ترین تفاوت ها میان کنتاکتور و SSR تفاوت در مکانیزم کار آن ها است. عملکرد کنتاکتور ها به صورت الکترومکانیکی است. درصورتیکه SSR ها دارای مکانیزمی الکترونیکی هستند. بنابراین در SSR ها کنتاکت ها نقشی ایفا نمی کنند. این موضوع سبب شده است که SSR ها نسبت به کنتاکتور ها سرعت قطع و وصل بسیار بیش تری داشته باشند.

از دیگر تفاوت کنتاکتور و SSR میتوان به تفاوت در ابعاد و وزن آن ها، تفاوت در سر و صدا، امنیت، نوع تغذیه و قیمت اشاره کرد. در ادامه به بررسی هر یک از این تفاوت ها می پردازیم تا شما بتوانید در مورد هر یک از این دو محصول اطلاعات لازم را کسب کنید.

تفاوت در ابعاد و وزن کنتاکتور و SSR

توجه به ابعاد و وزن محصول یکی دیگر از مهم ترین مواردی است که هنگام خرید بسیار اهمیت دارد. از مهم ترین تفاوت کنتاکتور و SSR ، تفاوت در ابعاد و وزن آن ها است. SSR ها نسبت به کنتاکتور ها وزن کم تر و ابعاد کوچک تری دارند. بنابراین اگر به دنبال محصولی با ابعاد پایین هستید، انتخاب SSR گزینه بسیار مناسب تری برای شما است.

تفاوت در سر و صدا

انتخاب محصول بر اساس میزان سر و صدا نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. از دیگر تفاوت کنتاکتور و SSR میتوان به میزان سر و صدا آن ها اشاره کرد. SSR ها از لحاظ سر و صدا نسبت به کنتاکتور ها آرام تر بوده و صدا کم تری تولید می کنند. درصورتیکه کنتاکتور ها صدا بسیاری تولید می کنند. همچنین در SSR ها از تیغه کمکی استفاده نمی شود. درصورتیکه کنتاکتور ها دارای این قطعه هستند.

تفاوت در امنیت

انتخاب محصول براساس امنیت از مهم ترین المان هایی است که در هنگام خرید باید به آن توجه داشته باشید. شاید برای شما سوال پیش آید که کدام یک از دو محصول کنتاکتور و SSR امنیت بالا تری دارند؟ در پاسخ به این سوال می توانیم بگوییم که SSR از لحاظ امنیت امتیاز بیش تری نسبت به کنتاکتور دارد.
در واقع امنیت یکی از مهم ترین تفاوت کنتاکتور و SSR است. ازآنجاییکه SSR ها در هنگام کلید زنی جرقه تولید نمی کنند، امنیت آن ها نسبت به کنتاکتور ها بالا تر است. بنابراین می توانید از این محصول در مواردی که امکان آتش سوزی وجود دارد، استفاده کنید.

تفاوت در نوع تغذیه

رله‌های SSR از لحاظ نوع تغذیه امتیاز بیش تری نسبت به کنتاکتور ها دارند. تغذیه آن‌ها به دو صورت سیگنال جریان و ولتاژ است. درصورتیکه تغذیه کنتاکتور ها تنها به صورت ولتاژ است. بنابراین اگر می خواهید از لحاظ نوع تغذیه دست شما باز باشد، رله SSR گزینه مناسب تری برای شما خواهد بود.

تفاوت در قیمت کنتاکتور و SSR به چه صورت است؟

توجه به قیمت یکی از مهم ترین المان هایی است که در هنگام خرید هر یک از این دو محصول باید به آن توجه داشته باشید. مزایا بیش تر رله های SSR نسبت به کنتاکتور ها سبب شده است که قیمت آن ها نسبت به کنتاکتور ها بالا تر باشد. بنابراین میتوان گفت که قیمت به عنوان یکی از مهم ترین تفاوت کنتاکتور و SSR شناخته می شود. اگر بودجه کافی در اختیار دارید، خرید رله SSR انتخاب مناسب تری برای شما است.

بهترین مارک کنتاکتور در بازار(کنتاکتور اشنایدر)

بهترین مارک کنتاکتور در بازار(کنتاکتور اشنایدر)

کنتاکتور ها در برند های مختلفی تولید و روانه بازار می شونداما بهترین مارک کنتاکتور در صنعت چیست؟ یکی از بهترین برند های این محصول، اشنایدر است. کمپانی اشنایدر طی سال های طولانی محصولات الکتریکی بسیار با کیفیتی را تولید و روانه بازار کرده است. کنتاکتور اشنایدر یکی از بهترین کنتاکتور های موجود در بازار بوده که از کیفیت بالا و طول عمر مناسبی برخوردار است.

سخن پایانی

اگر به دنبال خرید کنتاکتور و SSR هستید، توجه به تفاوت کنتاکتور و SSR می تواند به شما در خرید هر یک از این دو محصول بسیار کمک کند. درصورتیکه می خواهید کنتاکتوری با کیفیت و اورجینال خریداری کنید، می توانید به مجموعه تهران اشنایدر مراجعه کرده و محصول مورد نظر را خریداری نمایید. تهران اشنایدر ارائه کننده کنتاکتور های اشنایدر با کیفیت بالا و قیمتی مناسب است.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا