تهران اشنایدر

نحوه کار کلید حرارتی اشنایدر

نحوه کار کلید حرارتی اشنایدر

کلید حرارتی اشنایدر یا کلید محافظت موتور در واقع نوعی کلید خودکار است که قابلیت تحمل جریان شدید الکتروموتور را در زمان راه اندازی بدون قطعی کلید، دارد. در واقع کلید حرارتی اشنایدر را جهت محافظت و کنترل مصرف کننده و همینطور الکتروموتور در برابر جریان های شدید ساخته اند که در این مقاله قصد داریم به بررسی نحوه کار کلید حرارتی اشنایدر بپردازیم.

آشنایی با کلید حرارتی اشنایدر

آشنایی با کلید حرارتی اشنایدر

قبل از این که به نحوه کار کلید حرارتی اشنایدر بپردازیم، بهتر است که با این کلید حرارتی آشنایی کافی داشته باشید. در واقع کلید حرارتی جهت محافظت از جریان اضافه بار در تجهیزات گوناگون همچون الکتروموتور ها، موتور های آسنکرون و موتور های القائی مورد استفاده قرار می گیرد.

از آن جایی که باید از مدار های الکتریکی حفاظت شود، بنابر این تا جریان مصرف کننده بیشتر از حد مجاز نشده و همینطور قبل از این که گرمای ایجاد شده در موتور سبب صدمه دیدن وسیله شود، مدار را بدین روش قطع می کنند.

به صورت کلی باید گفت که این وسیله حفاظتی موتور و مصرف کننده را از شبکه جدا می کند، البته باید آن را به روشی انتخاب نمود که هنگام راه اندازی موتور ها، جریان آن سبب قطع مدار نشود. در این کلید ها نوعی بیمتال تعبیه شده و زمانی که جریان نامی از آن عبور می کند دمای آن افزایش یافته و مدار را قطع می کند.

کلید حرارتی اشنایدر چگونه کار می کند؟

اصول و نحوه کار کلید حرارتی اشنایدر یا کلید های محافظ موتوری همچون دیگر قطع کنند های مدار بوده و این کلید در واقع می تواند در مقابل تک فاز شدن الکتروموتور، اتصال کوتاه، اضافه بار و افت ولتاژ از موتور محافظت کند. معمولا برای کار کردن رله تعبیه شده در این کلید ها، آن را به روی یک جریان معین و تقریبا حدود 1.5 تا 1.8 برابر جریان نامی، تنظیم می کنند.

محافظت حرارتی که در نحوه کار کلید حرارتی اشنایدر وجود دارد، جهت حفاظت از موتور الکتریکی در مقابل اضافه بار های موجود است. در واقع باید گفت عملکرد آن بر اساس انقباض و انبساط کنتاکت بوده که در صورت شناسایی هر گونه جریان اضافه، اقدام به قطع موتور می کند. لازم به ذکر است که حفاظت حرارتی هنگام استارت موتور جهت اجازه عبور جریان هجومی، یک واکنش تاخیری دارد.

با این وجود نحوه کار کلید حرارتی اشنایدر بدین صورت است که اگر به هر دلیلی موتور قادر به استارت خوردن نباشد، در پاسخ به این جریان محافظت حرارتی، تریپ می کند. در صورت وجود اتصال کوتاه، خطای خط و یا سایر خطاهای الکتریکی جریان بالا از محافظت مغناطیسی استفاده می شود که بر خلاف حفاظت حرارتی دارای واکنش آنی جهت قطع فوری جریان خطای خطرناک است.

بیشتر بخوانید : بررسی انواع کلید حرارتی و کاربردهای آن در صنایع متنوع

مقایسه کلید حرارتی با بیمتال

مقایسه کلید حرارتی با بیمتال

شاید در نگاه اول کلید حرارتی و بیمتال ها شبیه به یکدیگر به نظر برسند اما لازم به ذکر است که این دو تفاوت های زیادی با هم دارند، از این رو قصد داریم در ادامه چند نمونه از آن ها را بیان کنیم.

  • اصول و نحوه کار کلید حرارتی اشنایدر بدین صورت است که مدار را قطع و وصل می کند در حالی که بیمتال مدار فرمان را قطع می کند. به وسیله تیغه بسته بیمتال در مسیر بویین کنتاکتور، می توان به محض اتفاق افتادن خطای اضافه بار یا همان خطای جریان حرکتی بویین کنتاکتور را قطع کرد و در نتیجه آن نیز مدار قدرت قطع می شود.
  • بیمتال ها دارای شاسی یا کلید قطع و وصل نیستند، اما به روی کلید های حرارتی این شاسی ها وجود دارند.
  • در مواجهه با خطای جریان حرارتی که در اثر جریان اضافه بار و داغ شدن موتور به وجود می آید، بیمتال عکس العملی نشان نمی دهد. اما نحوه کار کلید حرارتی اشنایدر بدین صورت است که در مقابل خطای جریان حرارتی یا اضافه بار و خطای جریان مغناطیسی و یا همان اتصال کوتاه عمل می کند.
  • بیمتال ها معمولا پس از کنتاکتور قرار گرفته و به روی مدار فرمان عمل می کنند، در حالی که کلید های حرارتی به صورت یک بریکر پیش از کنتاکتور در ابتدای خط تغذیه و در قسمت مدار قدرت قرار گرفته اند. به صورت کلی کلید های حرارتی دارای ضریب اطمینان بیشتر برای قطع و وصل کردن جریان و همینطور عملکرد بهتری به نسبت بیمتال ها هستند.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید کلید حرارتی اشنایدر | 11 نکته که باید در نظر بگیرید

از کجا کلید حرارتی اشنایدر بخریم؟

در ادامه مقاله نحوه کار کلید حرارتی اشنایدر لازم به ذکر است جهت خرید بهترین مارک کلید حرارتی در بازار یعنی اشنایدر الکتریک، می توانید به نمایندگی های فروش آن و فروشگاه های معتبری همچون تهران اشنایدر مراجعه نمایید.

معتبر ترین نمایندگی اشنایدر در تهران با ارائه ضمانت نامه معتبر، خدمات پس از فروش و ارائه کالا از تمامی مشتریان خود حمایت می کند. شما می توانید با مراجعه به این مرکز نوع اصلی کالای مورد نظر خود را با کیفیت واقعی خریداری کنید، چرا که نوع اصلی این کلید ها در مقایسه با نوع فیک دارای ویژگی های منحصر به فرد، دوام و کیفیت بسیار بالایی هستند.

سخن پایانی

امروزه نحوه کار کلید حرارتی اشنایدر و نصب آن ها به دلیل اهمیت وافری که در صنعت برق و استفاده از لوازم الکتریکی وجود دارد، بسیار مهم و حائز اهمیت است. از این رو در این مقاله به بررسی نحوه کار کلید حرارتی اشنایدر پرداختیم تا از نصب و عملکرد درست آن اطمینان پیدا کنید. اساس کار این کلید ها بر پایه اختلاف ضریب انبساط طولی دو فلز است، بدین صورت که بر اثر عبور جریان از بیمتال ها، دمای هر دو فلز افزایش یافته و گرم شده و در نهایت طول آن ها نیز افزایش می یابد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا