تهران اشنایدر

کلید محافظ جان چیست و چه کاربردهایی دارد؟

کاربرد محافظ جان

کلید محافظ جان چیست ؟ کلید محافظ جان یا RCBB، یک سیستم سیم کشی الکتریکی است که وظیفه آن قطع کردن مدار در هنگام تشخیص جریان های نشتی به سیم زمین است. همچنین در برابر شوک الکتریکی یا برق گرفتگی ناشی از تماس مستقیم محافظت لازم را ارائه می کند. در این جا نکته هایی درباره محافظ جان اشنایدر را دریافت خواهید کرد.

بیشتر بخوانید : کنتاکتور اشنایدر چه کاربردی دارد؟

کلید محافظ جان اشنایدر

کلید محافظ جان چیست؟

این دستگاهی است که دارای یک سوئیچ مکانیکی می باشد که ویژگی قطع باقی مانده، به آن متصل است. همانطور که در بالا ذکر شد، تنها زمانی مدار را قطع می کند که جریان نشتی به زمین جاری شود. این برای به حداقل رساندن خطر جان انسان طراحی شده است.

RCCBها به طور معمول می توانند یک خطا با جریان باقیمانده 1 کیلو آمپری را به تنهایی کنترل کنند، این در صورتی است که خطای زمین باشد. قوانین سیم‌کشی بیان می‌کند که سایر دستگاه‌ ها باید همراه با کلید محافظ جان کار کنند تا بتوانند به خوبی محافظت نمایند. این می تواند به بهبود رتبه اتصال کوتاه RCCBها کمک کند، بنابراین برای مثال یک RCCB دارای یک kA می تواند در سطح خطای بالاتر از آن کار کند.

از نکته هایی درباره محافظ جان اشنایدر می توان اشاره نمود که دستگاه RCCB با MCB، مدار شکن مینیاتوری تعبیه شده است که به آن RCBO نیز می گویند. آنها در مقابل جریان اتصال کوتاه، خطای زمین و اضافه بار محافظت مناسب را دارند. ضمن آن که هدفی مشابه با عملکرد RCD را دارد.

این در حالی است که مدار شکن نشتی زمین ELCB، دستگاهی با عملکردی مشابه مدار شکن جریان باقیمانده RCCB دارد؛ اما یک دستگاه سنسور ولتاژ به حساب می آید. آنها مناسب بارهایی با جریان بالا و مدارهای سه فاز می باشند.

rccb اشنایدر

عملکرد کلید محافظ جان

عملکرد کلید محافظ جان به عنوان یک مدار ایده آل، به گونه ای است که جریان هایی که در مدار از طریق سیم برق می گذرد، را با جریان برگشتی از طریق سیم خنثی، یکسان نماید. با این حال، هنگامی که یک خطای زمین اتفاق می افتد، جریان به طور تصادفی با تماس سیم باز، وارد سیم ارت می شود.

از همین روست که باعث کاهش جریان برگشتی از سیم خنثی می‌شود؛ بنابراین از نکته هایی درباره محافظ جان اشنایدر، باید گفت که RCCB به گونه ای طراحی شده است که به طور پیوسته جریان باقیمانده یا تفاوت در مقادیر جریان میان سیم برق و نول را دریافت می کند؛ بنابراین، هنگامی که جریان باقیمانده از حد مجاز فراتر نرود، RCCB مدار را قطع می کند.

محافظ جان چیست

کاربرد های محافظ جان اشنایدر

شما می توانید به راحتی با کلید محافظ جان، از دستگاه‌ های متصل خود محافظت کنید و در عین حال خانه‌تان را روشن نگه دارید. این کلید همه کاره، یک راه ساده برای قطع برق شبکه خانگی دستگاه ها یا لوازم خانگی شما ارائه می دهد. این، دارای یک چراغ نشانگر است که زمان فعال بودن مدار را به شما نشان می دهد.

کلید RCCB، نیاز به حفاظت از خانه را با سیم کشی سخت برطرف می کند. این فناوری نوآورانه، ایمن و راحت است و نیازی به سیم کشی اضافه ندارد؛ بنابراین، از نورهای داخل دیوار، سقف و همچنین مدارهای خروجی، در برابر آسیب اضافه بار ناشی از کوتاه شدن چراغ ها، اضافه بار یا شرایط جریان الکتریکی بیش از حد محافظت می کند.

از نکته هایی درباره محافظ جان اشنایدر که می بایست به آن پرداخت این است که مجموعه کلیدهای محافظ جان اشنایدر، به طور خاص برای کنترل و حفاظت تجهیزات 120 یا 208VAC و 240 VAC طراحی شده است. این شامل انواعی متفاوتی همچون 63 آمپر 2 قطب، 32 آمپر 2 قطب و 63 آمپر4 قطب RCCB است. این سوئیچ ها برای محیط های مسکونی، تجاری یا صنعتی که نیاز به حفاظت مدار قابل اعتماد و آسان برای نصب فوری کلید محافظ جان دارند، انتخابی مناسب هستند.

rccb چیست

مزایایی که بهترین مارک کلید محافظ جان دارا است.

در حالی که برق به یکی از اجزای ضروری زندگی ما تبدیل شده است، واقعیت این است که خطرات خاص خود را برای زندگی و دارایی انسان به همراه دارد. برق گرفتگی و آتش سوزی دو خطر عمده مرتبط با برق هستند، نمی توان در مورد تجهیزات عایق سهل انگاری کرد. می توان با بررسی نکته هایی درباره محافظ جان اشنایدر به اهمیت این نوع از تجهیزات پی برد.

قطع کننده مدار جریان باقیمانده (RCCB) اقدام ایمنی مهمی که جهت حفاظت از مدارهای الکتریکی طراحی شده است. این یک سیستم جهت ارزیابی جریان می باشد که قادر است مدار را به شکل خودکار اندازه گیری نموده و به محض بروز خطا، مدار را قطع نماید.

کلید محافظ جان، با هدف محافظت از یک فرد در برابر خطر شوک الکتریکی و همچنین برق گرفتگی و آتش سوزی، به ویژه در موارد خطای زمین ناگهانی مفید است. وجود RCCB تضمین می کند که در چنین مواردی، مدار بلافاصله قطع می شود و بنابراین فرد از برق گرفتگی محافظت می شود.

RCCB بر اساس اصل قانون Kirchhoff کار می کند که بیان می کند جریان ورودی باید برابر با جریان خروجی در یک مدار باشد؛ بنابراین، کلید محافظ جان تفاوت در مقادیر جریان بین سیم های برق و نول را مقایسه می کند.

در حالت ایده‌آل، جریانی که از سیم برق به مدار می‌رود، باید همان جریانی باشد که از سیم خنثی می‌گذرد. در صورت بروز خطا، جریان سیم خنثی کاهش می یابد، با مشاهده جریان باقیمانده، RCCB از مدار خارج می شود.

کاربرد محافظ جان اشنایدر

حساسیت RCCB

از نکته هایی درباره محافظ جان اشنایدر این است که یک مدار تست، همراه با دستگاه جریان باقیمانده تضمین می کند که قابلیت اطمینان کلید محافظ جان تست شده است. هنگامی که دکمه تست فشار داده می شود، جریان شروع به عبور از مدار می کند. با ایجاد عدم تعادل در سیم پیچ خنثی دستگاه، RCCB قطع می شود و منبع تغذیه را حذف می نماید که در نتیجه قابلیت اطمینان RCCB بررسی می شود.

هر انسان می تواند یک شوک الکتریکی را تا 30 میلی آمپر تحمل کند. این در حالی است که حداکثر 10 میلی آمپر ممکن است تنها احساس سوزش را برانگیزد، 10 میلی آمپر به بعد، می تواند منجر به انقباض عضلانی شود که به فلج تنفسی منجر خواهد شد.

بنابراین، کلیدهای محافظ جان، برای جستجوی تغییرات جزئی در جریان باقیمانده طراحی شده اند. در مواردی که به دنبال حفاظت در برابر آتش است، از RCCB برای ردیابی تغییرات بیشتر در جریان باقیمانده تا 300 میلی آمپر نیز استفاده می شود که در نکته هایی درباره محافظ جان اشنایدر، مطرح است.

کاربرد محافظ جان

محافظ جان اشنایدر ساخت کدام کشور است؟

گروه اشنایدر، یکی از شرکت های فعال در صنعت برق است که در فرانسه مستقر شده است. این شرکت معتبر، اکنون یکی از پخش کنندگان بزرگ صنعت برق در اروپا بوده و محصولات خود را در بسیاری از کشورهای جهان، توزیع نموده است.

فیوز محافظ جان

نمایندگی خرید محافظ جان اشنایدر

تهران اشنایدر، به عنوان نمایندگی خرید محافظ جان اشنایدر، در این صنعت فعالیت داشته و محصولات اصل این برند معتبر جهانی را در قیمت های مناسبی ارائه می نماید. برای تهیه کلید محافظ جان اشنایدر و دریافت نکته هایی درباره محافظ جان اشنایدر، می توانید با بخش فروش در ارتباط باشید.

منبع: electgo

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

2 نظر در “کلید محافظ جان چیست و چه کاربردهایی دارد؟”

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا