تهران اشنایدر

کامل ترین معرفی انواع اینورتر

انواع اینورتر

اینورتر ها دارای ولتاژ جریان مستقیم برق بسیار مفید در تامین انرژی الکترونیک و تجهیزات الکتریکی می باشند. علاوه بر آن این دستگاه ها در مراحل معکوس سازی منابع تغذیه سوئیچینگ می توانند به صورت گسترده ای مورد استفاده قرار بگیرند. در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع اینورتر اشنایدر از نظر موارد مختلف بپردازیم. قبل از هرچیز اگر می خواهید راجع به دستگاه اینورتر بیشتر بدانید، سری به مقاله ی اینورتر چیست؟ نیز بزنید.

 GREEN tik vectorمعرفی انواع اینورتر از نظر ورودی

معرفی انواع اینورتر از نظر ورودی

یکی از دسته بندی هایی که برای اینورتر ها صورت گرفته است، بر اساس ورودی آن ها می باشد. انواع اینورتر از لحاظ ورودی به دو نوع اینورتر تک فاز و سه فاز تقسیم می شوند اما خروجی تمامی آن ها از نوع سه فاز است. در ادامه به صورت مفصل درباره انواع اینورتر از نظر ورودی یعنی تک فاز و سه فاز صحبت می کنیم.

 • اینورتر تک فاز

اما اینورتر تک فاز چیست؟ اینورتر های تک فاز برق ورودی آن ها از نوع تک فاز می باشد که به دو نوع نیم پل و تمام پل تقسیم می شوند.

 • اینورتر نیم پل

اینوترهای نیم پل در واقع یک بلوک ساختمانی اساسی در اینورتر های تمام پل بوده که با دو سوئیچ ساخته می شوند. از طرفی هر کدام از خازن های درون آن ها شامل ولتاژ o/p بوده که این میزان ولتاژ معادل Vdc2 است. علاوه بر آن در اینورتر های نیم پل، سوئیچ ها یکدیگر را متعادل می کنند و در صورتی که یکی از سوئیچ ها فعال شود به صورت اتوماتیک، سوئیچ دیگر غیر فعال می شود.

 • اینورتر تمام پل

این نوع از اینورتر های تک فاز، جریان مستقیم را به جریان متناوب تبدیل می کنند و قابل دستیابی با باز و بسته کردن سوئیچ ها در یک سری صحیح هستند.

 • اینورتر سه فاز

انواع اینورتر سه فاز جهت تبدیل یک ورودی DC به خروجی AC سه فاز مورد استفاده قرار می گیرد. سوئیچ هایی که در این نوع اینورتر ها به کار می رود مکمل یکدیگر می باشند. اینورتر های سه فاز در کنار منبع DC قرار گرفته و ولتاژ قطب درون آن ها با ولتاژ قطب درون اینورتر نیم پل تک فاز برابر است.

GREEN tik vectorانواع اینورتر از لحاظ موج تولیدی

انواع اینورتر از لحاظ موج تولیدی

نحوه کار کرد اینورتر ها را می توان از نظر شکل موج خروجی به سه دسته تقسیم بندی کرد. این دسته بندی ها شامل اینورتر های موج مربعی، اینورتر های موج شبه سینوسی یا اینورتر های سینوسی اصلاح شده و اینورتر های موج سینوسی خالص می باشند.

 • اینورتر موج مربعی

اینورتر های موج مربعی به نسبت انواع دیگر کمتر به کار می رود اما با این حال ساده ترین نوع آن ها نیست. همان طور که از نامش مشخص است، شکل موج خروجی آن ها یک موج مربعی است. اینورتر های موج مربعی در کنار فیلترها همچون فیلترهای پایین گذر اکتیو، جهت ساخت اینورتر های سینوسی به کار برده می شوند.

 • اینورتر موج شبه سینوسی

این نوع از اینورتر ها سیگنالی شبیه به یک موج سینوسی را تولید می کنند ولی توانایی تولید کردن یک شکل موج سینوسی خالص را ندارند. ساختار اینورتر موج شبه سینوسی به نسبت اینورتر موج مربعی پیچیده تر است اما ساده تر از اینورتر موج سینوسی خالص می باشد.

این اینورتر ها قبل از جا به جایی فاز، وقفه هایی تولید می کنند و به صورت مستقیم فاز را از مثبت به منفی تغییر نمی دهند.

 • اینورتر موج سینوسی خالص

اینورتر های موج سینوسی خالص پیچیده ترین و پربازده ترین نوع اینورتر ها می باشند که شکل موج سینوسی خالص شبیه شکل موج توان شبکه تولید می کنند. تمامی وسایل برقی به گونه ای طراحی شده اند که برای کار در برق AC سینوسی خالص مناسب باشند. این نوع اینورتر ها کاربرد فراوانی در موارد خانگی و تجاری دارند.

GREEN tik vectorانواع اینورتر از لحاظ ارتباط با شبکه

عملکرد انواع اینورتر از لحاظ ارتباط با شبکه

عملکرد انواع اینورتر از لحاظ ارتباط با شبکه می تواند به دو صورت متصل به شبکه برق یا جدا از شبکه برق باشد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

 • اینورتر متصل به شبکه برق

از اینورتر های متصل به شبکه برق هنگامی استفاده می شود که قصد کاهش میزان برق مصرفی در هنگام اتصال به شبکه را داشته باشیم. این نوع از اینورتر ها الگوی خاصی جهت تبدیل جریان DC به AC دارند و توان ورودی یکنواختی ندارند.

از اینورتر های متصل به شبکه برق جهت تبدیل جریان DC توربین بادی یا پنل های خورشیدی به ولتاژ AC به کار برده می شود که بسیاری از افراد این برق را به شبکه نیروگاهی کشور می فروشند.

 • اینورتر جدا از شبکه برق

همان طور که از نام این نوع اینورتر ها مشخص است، اینورتر جدا از شبکه برق به شبکه برق متصل نشده و از باتری ها استفاده می کنند. از طرفی این نوع اینورتر ها قابلیت تبدیل ولتاژ باتری های 12 ولتی DC به ولتاژ 220 ولتی AC، عمر طولانی و بازده بالایی دارند.

GREEN tik vectorانواع اینورتر از لحاظ تعداد سطح خروجی

انواع اینورتر از لحاظ تعداد سطح خروجی

یکی دیگر از دسته بندی هایی که برای اینورتر ها در نظر گرفته شده است، دسته بندی بر اساس تعداد سطح خروجی می باشد. انواع اینورتر از لحاظ تعداد سطح خروجی به دو نوع اینورتر دو سطحی و چند سطحی تقسیم می شوند که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم.

 • اینورتر دو سطحی

اینورتر دو سطحی فقط دارای یک سطح ولتاژ در خروجی می باشد که ولتاژ پیک منفی و ولتاژ پیک مثبت است. در صورتی که اینورتر سطح ولتاژ صفر داشته باشد، این اینورتر نیز جز اینورتر دو سطحی به حساب می آید.

 • اینورتر چند سطحی

اینورتر چند سطح اما چندین ولتاژ خروجی داشته که از آن در کاربردهایی با ولتاژ و توان بالا استفاده می شود. این نوع دارای تنش کمتر ولتاژ سوئیچ ها، اعوجاج هارمونیک کمتر و سطح تداخل کمتری می باشند و چندین خازن و ترانسفورماتور نیز دارند.

GREEN tik vectorانواع اینورتر های PWM

انواع اینورتر های PWM

انواع اینورتر از نظر مدولاسیون پهنای پالس یا PWM به چهار دسته اینورتر PWM منفرد، چندگانه، سینوسی و شبه سینوسی دسته بندی می شوند که در ادامه به بررسی هر نوع از آن ها می پردازیم.

 • اینورتر PWM منفرد

در این نوع از انواع اینورتر PWM تنها یک پالس برای هر نیم چرخه ولتاژ خروجی وجود دارد که سیگنال مرجع سیگنال حامل سیگنال موج مثلثی و سیگنال موج مربعی می باشد. با مقایسه سیگنال حامل و سیگنال مرجع، پالس گیت سوئیچ ها به وجود می آیند و فرکانس سیگنال مرجع، فرکانس ولتاژ خروجی را کنترل می کند.

دامنه سیگنال مرجع و دامنه سیگنال حامل به ترتیب Ar و Ac می باشد، در نتیجه می توان شاخص مدولاسیون را Ar/Ac تعریف کرد. در نهایت مشکل و ایراد اصلی این روش، محتوای هارمونیک بالا می باشد.

 • اینورتر PWM چندگانه

یکی دیگر از انواع اینورتر PWM، اینورتر PWM چندگانه می باشد که در آن مشکل موجود در نوع قبلی برطرف شده است. در این مدل از چندین پالس در هر نیم چرخه ولتاژ خروجی به جای یک پالس استفاده می شود.
این گیت نیز با مقایسه سیگنال حامل و مرجع به وجود می آید. کنترل فرکانس خروجی با کنترل فرکانس سیگنال حامل و برای کنترل ولتاژ خروجی از شاخص مدولاسیون استفاده می شود.

 • اینورتر PWM سینوسی

اینورترPWM سینوسی یکی دیگر از انواع اینورتر PWM می باشد که به صورت گسترده ای در کاربرد های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. در این نوع بر خلاف مدل های قبلی سیگنال مرجع یک سیگنال موج سینوسی می باشد. در اینورتر PWM سینوسی با تغییر دامنه موج سینوسی، عرض هر پالس تغییر کرده و فرکانس شکل موج خروجی همچون فرکانس سیگنال مرجع است. ولتاژ خروجی یک موج سینوسی می باشد که با شاخص مدولاسیون می توان ولتاژ RMS را کنترل کرد.

 • اینورتر PWM شبه سینوسی

اینورتر PWM شبه سینوسی یکی دیگر از انواع اینورتر های مورد نظر می باشد که سیگنال حامل در فاصله 60 درجه اول و آخر هر نیم چرخه اعمال شده و سبب بهبود ویژگی های هارمونیک آن می شود. مهم ترین مزیت این روش کاهش تلفات سوئیچینگ، افزایش مولفه اساسی و کاهش تعداد دستگاه های سوئیچینگ است.

در نهایت باید بگوییم که تمامی موارد ذکر شده در قیمت اینورترها تاثیر گذار هستند و اینورترها با توجه به نحوه عملکرد خود قیمت گذاری میشوند. اگر می خواهید درباره ی قیمت گذاری اینورتر ها بیشتر بدانید، به شما توصیه می کنیم مقاله ی عوامل موثر بر قیمت اینورتر چیست؟ را نیز مطالعه کنید.

GREEN tik vectorسخن پایانی

در این مقاله از تهران اشنایدر به بررسی انواع اینورتر از لحاظ مختلف و تعریف هر نوع از آن ها پرداختیم. اینورتر ها از نظر ورودی، از لحاظ موج تولیدی، از لحاظ ارتباط با شبکه برق، از لحاظ تعداد سطح خروجی و … دسته بندی می شوند که به صورت مفصل آن ها را بررسی کردیم. اگر قصد خرید یک اینورتر با کیفیت را دارید، سری به مقاله ی راهنمای خرید بهترین اینورتر موجود در بازار بزنید و یا با کارشناسان تهران اشنایدر در ارتباط باشید تا با مشاوره های تخصصی ، بهترین محصولات موجود در بازار را به شما معرفی کنند.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا