تهران اشنایدر

کلید مینیاتوری چیست؟

کلید مینیاتوری چیست

در ساخت و ساز‌های حال حاضر، در بخش ایمنی ساختمان دقت زیادی به کار می‌رود، تا از هر‌گونه آسیب احتمالی جلوگیری شود. به‌خصوص در هنگام ساخت زیربنا ساختمان که برق‌کشی ساختمان نیز یکی از آن‌ها است. در برق‌کشی ساختمان باید بتوان مدارهای الکتریکی را هنگام عبور جریان برق غیر‌مجاز، ایمن کرد و به همین منظور از کلید مینیاتوری استفاده می شود.

توجه: برای خرید کلید مینیاتوری اشنایدر تنها کافیست روی لینک کلیک کنید تا به صفحه دسته بندی کلید مینیاتوری اشنایدر هدایت شوید.

در ادامه مقاله به شما کمک خواهیم کرد، تا بدانید کلید مینیاتوری چیست. با تهران اشنایدر همراه باشید.

 GREEN tik vectorکلید مینیاتوری چیست؟

بیشتر بخوانیم:کاربرد های کلید اتوماتیک

نام دیگر کلید مینیاتوری، فیوز مینیاتوری است، که از مهم‌ترین ابزارها در مدارهای الکتریکی ساختمان  به شمار می رود. کاربرد این فیوز به این شکل است که مدار الکتریکی را در برابر جریان برق اضافه حفظ می‌کند و مانع از آسیب رسیدن به آن می‌شود. افرادی که در حوزه ساختمان‌سازی و تاسیسات کار می‌کنند، از کاربرد کلید مینیاتوری اطلاع کامل دارند. چرا که باید با دقت کامل در سیستم برق‌کشی از آن استفاده شود و به‌این وسیله از هرگونه آسیب احتمالی جلوگیری شود. در این قسمت به کلید مینیاتوری چیست، بیش‌تر پرداخته شد.

 GREEN tik vectorانواع کلید مینیاتوری

کلید‌های مینیاتوری با‌توجه به گستره قطع شدن جریان برق در آن‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند، که دسته اول به صورت تند‌تر کار می‌کنند و دسته دوم به صورت کندتر کار می‌کنند. تفاوت کلید‌هایی که مقداری تند‌تر کار می‌کنند، با دسته دیگر این است که بعد از احساس وجود جریان کم غیر‌مجاز با مقداری تاخیر، اقدام به قطع جریان در مدار‌‌های الکتریکی می‌کند. اما کلید‌های کند‌کار با سرعت کمتری کار می‌کنند، چون باید جریان غیر‌مجاز زیادی را در مدار‌های الکتریکی احساس کنند و سپس اقدام به قطع جریان کنند.

کلید مینیاتوری دو پل

 GREEN tik vector کار کلید مینیاتوری چیست؟

برای این‌‌که بدانید کلید مینیاتوری چیست، باید با کار آن نیز آشنایی داشته باشید. این ابزار که به عنوان اصلی‌ترین ابزار برق‌کشی ساختمان به‌کار می‌رود، علاوه بر این که مانع از آسیب جریان برق غیر‌مجاز به سیستم برق‌کشی ساختمان می‌شود، به علت خودکار بودن پس از قطع شدن جریان برق می‌تواند دوباره به مدار بازگرداند. کلید مینیاتوری به دلیل این که غیر‌قابل تنظیم است، می‌تواند به دو صورت حرارتی و مغناطیسی عمل کند.

کلید مینیاتوری اشنایدر

 GREEN tik vector دسته‌بندی کلید‌های مینیاتوری

کلید مینیاتوری شامل چندین دسته بندی متفاوت است، که با توجه به تعداد پل‌های هر کلید و مقدار سرعت در قطع جریان برق متفاوت هستند. زمانی که می‌خواهید کلید مینیاتوری تهیه کنید باید توجه کنید که بر اساس نوع کاربرد و نوع نیاز در سیستم مورد نظر انتخاب شود، تا حفاظت لازم را بتواند به وجود بیاورد و از آسیب‌های احتمالی سیستم مورد‌نظر جلوگیری کند.

 GREEN tik vectorکاربرد کلید‌های مینیاتوری

کاربرد کلید مینیاتوری چیست؟ کلید‌های مینیاتوری به چند نوع مختلف تقسیم می‌شوند؟ در این قسمت به بررسی این سوالات و نیز به معرفی هرکدام می‌پردازیم:

Miniature Circuit Breaker

  • کلید‌های مینیاتوری روشنایی: بیشتر در لوازم مربوط به روشنایی و خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • کلید‌های مینیاتوری موتوری: بعضی از لوازم برای شروع به‌کار به جریان و توان بالایی نیاز دارند که کلید‌های مینیاتوری موتوری برای کمک به موتور آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  • کلید‌های مینیاتوری ترانسفورماتوری: بعضی از موتور‌ها به جریان‌های هجومی نیاز دارند، که کلید‌های مینیاتوری ترانسفور‌ماتوری برای کمک به اینجاد چنین جریانی نصب می‌شوند.
  • کلید‌های مینیاتوری قدرتی: بعضی از سیستم‌ها دارای مدار‌های قدرتی هستند که در آن‌ها از این نوع کلید مینیاتور استفاده می‌شود.
  • کلید‌های مینیاتوری بسیارحساس: در مدار‌هایی که احتمال ایجاد اتصال کوتاه یا اضافه بار باشد از این نوع کلید‌های مینیاتوری استفاده می‌شود.

مطالعه بیشتر: کنتاکتور اشنایدر چیست؟

 GREEN tik vectorکلاس کلید مینیاتوری چیست؟

انرژی که هنگام عبور جریان غیر‌مجاز انداره‌‌‌گیری می‌شود و بر اساس عدد آن، کلاس کلید مینیاتوری تعیین می شود. به همین دلیل کلید‌های مینیاتوری در چندین کلاس مختلف هستند.

کار کلاس کلید مینیاتوری چیست؟ مقدار آسیبی که ممکن است ناشی از عبور جریان غیرمجاز به مقدار کم اتفاق بیوفتد نیز، کم‌تر خواهد بود و همینطور بالعکس. چون کلید مینیاتوری به عنوان یک ابزار حفاظت از سیستم برق‌کشی است. درمورد کلاس کلید مینیاتوری چیست نیز می‌توان اطلاعات فراتر نیز به دست آورد.

 GREEN tik vectorکلید مینیاتوری دو‌پل چیست؟

این نوع کلید مینیاتوری، یک کلید برای قطع و وصل خودکار مناسب است و در برابر جریان برق بیش از حد‌مجاز بسیار حساس است و به سرعت عمل و به طور لحظه ای با تشخیص جریان اضافه، اقدام به قطع مدار می‌کند. این فیوز‌ها از جریان ۱ تا ۶۳ آمپر و در دو تیپ مختلف تولید می‌شوند.

کلید مینیاتوری دو پل

توجه: برای خرید کلید مینیاتوری دوپل اشنایدر تنها کافیست روی لینک کلیک کنید تا به صفحه دسته بندی کلید مینیاتوری هدایت شوید.

 GREEN tik vectorقدرت قطع کلید مینیاتوری چیست؟

 برای این‌که بدانید کلید مینیاتوری چیست، باید از قدرت قطع آن نیز آگاه باشید. از اصلی‌ترین مشخصات کلید مینیاتوری همین مورد است. به مقدار توانایی کلید مینیاتوری  در قطع کردن جریان غیرمجازی که از مدار عبور می‌کند، قدرت قطع گفته می شود. بر‌اساس استاندارد‌های جهانی قدرت قطع کلید مینیاتوری ۶ و ۱۰ کیلوآمپر است.

 GREEN tik vectorکلید مینیاتوری سه فاز چیست؟

کلید مینیاتوری سه‌فاز( سه پل) وظایف زیادی دارد، که اصلی‌ترین آن قطع و وصل کردن مدار‌های بسیار ساده است. این کلید همانند کلید تک‌فاز، هنگام بروز مشکل در مدار به صورت اتوماتیک برق را قطع می‌کند. کلید مینیاتوری سه‌فاز با قدرت۳۲ آمپر برق و درمدار‌های برق‌رسانی بسیار ساده، کاربرد دارد و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کلید مینیاتوری سه پل

توجه: برای خرید کلید مینیاتوری سه پل اشنایدر تنها کافیست روی لینک کلیک کنید تا به صفحه دسته بندی کلید مینیاتوری هدایت شوید.

 GREEN tik vectorکلید خودکار مینیاتوری چیست؟

خودکار بودن کلید مینیاتوری چیست؟ نوعی از کلید‌های اتوماتیک، از دسته مینیاتوری است. این کلید توانایی این را دارد که از مدار عبور جریان‌های غیرمجاز، حفاظت کند. البته کاربرد این کلید بیشتر به صورت صنعتی است.

 GREEN tik vectorاستفاده از کلید مینیاتوری در ساختمان‌سازی

در ساختمان و برق‌کشی آن، باید از کلید مینیاتوری استفاده شود. به‌همین دلیل اهمیت زیادی دارد. از اصلی‌ترین جزئیات در برق‌کشی ساختمان، تابلو‌های برق و سیستم برق‌رسانی در کارخانه‌ها و مراکز صنعتی، کلید‌های مینیاتوری هستند، تا با قطع جریان از مدار‌های الکتریکی حفاظت کنند که با این عمل به سیستم برق‌کشی کل مجموعه آسیب نمی‌رسد.

 GREEN tik vectorنتیجه‌گیری؛ کلید مینیاتوری چیست؟

تمام تلاش ما این بود که اطلاعاتی در مورد اینکه کلید مینیاتوری چیست و انواع آن، در اختیارتان قرار دهیم. توجه کنید که کلید‌های مینیاتوری دارای دسته‌بندی متفاوتی هستند و بر‌اساس ویژگی‌های مختلفی تقسیم‌بندی شده‌اند. باید با توجه به سیستم برق‌کشی مورد نیاز، کلید مناسب انتخاب شود و پس از آن از هرگونه آسیب احتمالی به سیستم موردنظر جلوگیری کنید.

اگر کلید مینیاتوری انتخاب شده شما متناسب با سیستم برق‌کشی مورد نظرتان نباشد، کاربرد مناسب را نخواهد داشت و به همین دلیل نمی‌تواند از سیستم برق کشی، در برابر جریان‌های غیرمجاز برق محافظت کند.

توجه: برای تماس با تهران اشنایدر می توانید از طریق چت واتس اپ و یا صفحه ارتباط با ما، با کارشناسان تهران اشنایدر تماس بگیرید. 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا